Sprawozdanie z działalności Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN
w 2007 roku
W trakcie trwających pod koniec 2006 roku prac nad siecią komitetów naukowych i problemowych na kadencję 2007-2010 część wydziałów PAN nie poparła wysuniętej przez ustępujące Prezydium Rady Towarzystw Naukowych propozycji utworzenia Rady na kolejną kadencję, jako jednego z komitetów problemowych przy Prezydium PAN. W trwającej dyskusji przedstawiciele wydziałów, powołując się na list prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, kwestionowali celowość tworzenia Rady w sytuacji, gdy nie chcą jej same towarzystwa naukowe.
Mając na uwadze toczone w czasie spotkań z przewodniczącymi wydziałów jak i w czasie obrad Prezydium PAN dyskusje nad siecią komitetów problemowych na kadencję 2007-2010, decyzją zebrania plenarnego Rady odbytego w dniu 11 grudnia 2006 r. postanowiono przeprowadzić korespondencyjne głosowanie i poprosić wszystkich członków Rady, reprezentujących towarzystwa naukowe, o odpowiedzi na 6 następujących pytań:
- Czy jesteś za przyjęciem projektu „Ustawy o towarzystwach naukowych” z poprawkami przyjętymi przez zebranie plenarne Rady Towarzystw Naukowych w dniu 11 grudnia 2006 r. i przekazania go towarzystwom celem rozpoczęcia akcji zbierania podpisów popierających ten projekt?
- Czy uważasz za potrzebne istnienie Rady Towarzystw Naukowych jako organu przedstawicielskiego towarzystw naukowych?
- Czy uważasz, że wyczerpała się misja Rady w jej dotychczasowym kształcie organizacyjnym i sprawy społecznego ruchu naukowego powinny przejąć odpowiednie struktury Rady Nauki przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego?
- Czy Rada Towarzystw Naukowych powinna w dalszym ciągu występować w imieniu towarzystw z propozycjami rozwiązań systemowych dotyczących społecznego ruchu naukowego w Polsce?
- Czy jesteś za tworzeniem Rady przez Polską Akademię Nauk i zapewnieniem przez PAN obsługi logistycznej jej prac?
- Czy uważasz że Rada Towarzystw Naukowych powinna być usytuowana przy jednym z towarzystw naukowych (PAU, TNW, PTPN), które przejmie jej obsługę logistyczną?
Powołane w poprzedniej kadencji (2003-2006) Prezydium Rady na posiedzeniu w dniu 16 lutego 2007 r. dokonało podsumowania 26 odpowiedzi na pytania:
- Pytanie 1 - 24 głosy „Tak”, 2 głosy – „Nie”
- Pytanie 2 - 24 głosy „Tak”, 2 głosy – „Nie”
- Pytanie 3 - 4 głosy „Tak”, 21 głosów „Nie, 1 glos - ”Brak zdania”
- Pytanie 4 - 24 głosy „Tak”, 1 głos – „Nie”, 1 głos „Brak zdania”
- Pytanie 5 - 21 głosów „Tak”, 3 głosy – „Nie”, 2 głosy „Brak zdania”
- Pytanie 6 – 2 głosy „Tak”, 22 głosy „Nie”, 2 glosy „Brak zdania”
i postanowiło wystąpić do nowego kierownictwa Polskiej Akademii Nauk o utworzenie Rady na kolejną kadencję argumentując to koniecznością kontynuacji podjętych w ubiegłej kadencji prac nad Ustawą o towarzystwach naukowych i stworzenia reprezentacji towarzystw, która mogłaby wspólnie z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, określić rolę towarzystw w rozwoju nauki i wypracować system finansowania towarzystw i realizowanych przez nie zadań po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Jednocześnie Prezydium Rady na tym posiedzeniu postanowiło następująco „rozdzielić” 28 miejsc, stanowiących 80 % proponowanej liczebności Rady, wybieranych w pierwszej turze przez członków ustępującej Rady: towarzystwa ogólne i regionalne - 6 (na 46 towarzystw); towarzystwa naukowe specjalistyczne - 22 (na 286 towarzystw) w tym: nauki społeczne - 5 (na 93 towarzystwa), nauki biologiczne - 1 (na 21 towarzystw), nauki ścisłe - 1 (na 13 towarzystw), nauki techniczne - 2 (na 32 towarzystwa), nauki rolnicze i leśne - 1 (na 14 towarzystw), nauki medyczne - 5 (na 104 towarzystwa), nauki o ziemi - 1 (na 9 towarzystw) oraz stowarzyszenia naukowo-techniczne NOT - 3 (na 36 stowarzyszeń) oraz 3 miejsca dla przedstawicieli Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Prezydium Polskiej Akademii Nauk uchwałą nr 7/2007 z dnia 20 marca 2007 r. podjęło decyzję o utworzeniu Rady Towarzystw Naukowych na okres kadencji w latach 2007-2010 ustalając, zgodnie z wnioskiem Prezydium Rady, że w jej skład może być powołanych 35 osób, wybieranych przez członków ustępującej Rady i delegowanych, zgodnie z zatwierdzonym w ubiegłej kadencji Regulaminem Rady, przez Prezesa PAN, Prezesa PAU, Prezesa TNW i Ministra właściwego ds. nauki. Zgodnie z przyjętym przez Prezydium PAN trybem wyłaniania kandydatów na członków komitetów problemowych (Rada Towarzystw Naukowych jest tworzona i działa na podstawie przepisów art. 34 Ustawy o PAN z 25 kwietnia 1997 r. odnoszących się do tworzenia komitetów problemowych PAN) ustępujące Prezydium Rady poprzedniej kadencji skierowało do wszystkich towarzystw naukowych (wg wykazu Informatora Nauki Polskiej z 2006 r. pismo w sprawie deklaracji udziału przedstawiciela danego towarzystwa w pracach Rady nowej kadencji. Uzyskano tylko 32 odpowiedzi deklarujące udział przedstawiciela danego Towarzystwa w pracach Rady w nowej kadencji (towarzystwa ogólne i regionalne – 6 deklaracji, towarzystwa specjalistyczne: nauki społeczne – 7, nauki biologiczne – 2, nauki matematyczne, fizyczne i chemiczne – 1, nauki techniczne – 5, nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne – 3, nauki medyczne – 7, nauki o ziemi i nauki górnicze 1. Kartę do głosowania, zawierającą nazwiska przedstawicieli towarzystw, które zadeklarowały udział w pracach Rady przesłano do wszystkich członków ustępującej Rady (39 członków).
Podsumowania wyborów, w których karty do głosowania odesłało 24 członków ustępującej Rady, dokonano na posiedzeniu Prezydium Rady w dniu 21 czerwca 2007 r. W wyniku wyborów w skład Rady na kadencję 2007-2010 wg uzyskanych głosów weszli:
Przedstawiciele towarzystw ogólnych i regionalnych:
- prof. dr hab. Jan DRWAL – Gdańskie Towarzystwo Naukowe
- dr hab. Zbigniew KRUSZEWSKI prof. PP – Towarzystwo Naukowe Płockie
- dr Stanisław KUNIKOWSKI – Włocławskie Towarzystwo Naukowe
- prof. dr hab. Julian ŁAWRYNOWICZ – Łódzkie Towarzystwo Naukowe
- prof. dr hab. Marian PIEKARSKI – Wrocławskie Towarzystwo Naukowe
Przedstawiciele towarzystw specjalistycznych:
Nauki humanistyczne i społeczne:
- prof. dr hab. Michał BUCHOWSKI – Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Wrocław
- prof. dr hab. Stefan K. KUCZYŃSKI – Polskie Towarzystwo Heraldyczne, Warszawa
- prof. dr hab. Zbigniew KWIECIŃSKI – Polskie Towarzystwo Pedagogiczne, Warszawa
- prof. dr hab. Krzysztof MIKULSKI – Polskie Towarzystwo Historyczne, Warszawa
- dr hab. Diana PIETRUCH-REIZES – Polskie Towarzystwo Informacji Naukowej, Katowice
Nauki biologiczne:
- prof. dr hab. Andrzej DZUGAJ – Polskie Towarzystwo Biochemiczne, Warszawa
Nauki matematyczne, fizyczne i chemiczne
- prof. dr hab. Krystyna JABŁOŃSKA – Polskie Towarzystwo Fizyczne, Warszawa
Nauki techniczne:
- prof. dr hab. Lech DIETRICH – Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, Warszawa
- dr Piotr LORENS - Towarzystwo Urbanistów Polskich, Warszawa
Nauki rolnicze, leśne i weterynaryjne:
- prof. dr hab. Dariusz SKARŻYŃSKI – Towarzystwo Biologii Rozrodu, Olsztyn
Nauki medyczne:
- prof. dr hab. Anna GRONOWSKA-SENGER – Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych, Warszawa
- prof. dr hab. Marek KOWALCZYK – Polskie Towarzystwo Farmakologiczne, Warszawa
- prof. dr hab. Jerzy MAJKOWSKI – Polskie Towarzystwo Epileptologii, Warszawa
- prof. dr hab. Jacek A. PIETRZYK – Polskie Towarzystwo Nefrologii Dziecięcej, Warszawa
- prof. dr hab. Adam TORBICKI – Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, Warszawa
Nauki o Ziemi i nauki górnicze:
- dr Jerzy GIŻEJEWSKI – Polskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o Ziemi, Warszawa
Wybrany skład został uzupełniony o przedstawiciela Prezesa Polskiej Akademii Nauk – czł. koresp. PAN Andrzeja Grzywacza – Prezesa Polskiego Towarzystwa Leśnego,Prezesa Towarzystwa Naukowego Warszawskiego – prof. dr hab. Andrzeja Paszewskiego oraz delegowanych, przez Zarząd Główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT 3 przedstawicieli stowarzyszeń naukowo-technicznych 1. prof. dr hab. Jan LEWANDOWSKI - Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich, Kraków; 2. dr inż. Andrzej PASZKIEWICZ- Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych, Warszawa, 3. dr hab. Zdzisław ŻYCKI prof. IE - Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Warszawa.
Ustalony w wyniku wyborów i uzupełniony o wyżej wymienionych przedstawicieli skład Rady na kadencję 2007-2010 został powołany przez Prezydium PAN uchwałą nr 31/2007 z dnia 11 września 2007 r..
Zwołane w dniu 10 października 2007 r. zebranie plenarne Rady dokonało wyboru Prezydium Rady na okres kadencji 2007-2010:
Przewodniczący: prof. dr hab. Zbigniew Kruszewski
Zastępcy przewodniczącego:
- czł. koresp. PAN Andrzej Grzywacz
- prof. dr hab. Jerzy Majkowski
Członkowie Prezydium:
- prof. dr hab. Lech Dietrich
- prof. dr hab. Anna Gronowska-Senger
- dr inż. Andrzej Paszkiewicz
Powołany przez Prezydium PAN skład Rady został na zebraniu plenarnym w dniu 10 października 2007 r. uzupełniony o członków wybranych w ramach tzw. kooptacji (w ramach ustalonych 20% liczby członków wybieralnych):
- mgr inż. Tadeusz Majsterkiewicz – Kancelaria PAN, powołany następnie na sekretarza Rady.
- prof. dr hab. Adam Massalski – Kieleckie Towarzystwo Naukowe,
- prof. dr hab. Jacek Wiesiołowski – Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk,
- prof. dr hab. Piotr Małkowski – Polskie Towarzystwo Hepatologiczne, Federacja Polskich Towarzystw Medycznych.
Prace Rady Towarzystw Naukowych i zagadnienia, jakimi Rada zajmowała się w 2007 roku, zostaną scharakteryzowane poprzez omówienie spraw rozpatrywanych na zebraniu plenarnym Rady i posiedzeniu Prezydium Rady, odbytych w IV kwartale 2007 r.
Pierwsze, po ustaleniu składu na kadencję 2007-2010, zebranie plenarne Rady w dniu 10 października 2007 r., poświęcono w głównej mierze wyborom przewodniczącego, zastępców przewodniczącego i członków Prezydium Rady wymienionych powyżej oraz dyskusji nad założeniami programu działalności Rady w kadencji 2007-2010. Jednocześnie ustalono, iż wybory pozostałych 2 członków Prezydium oraz dokooptowanie dodatkowych członków Rady zostanie przeprowadzone na kolejnym zebraniu plenarnym Rady.
W dyskusji nad założeniami programu działalności Rady w kadencji 2007–2010 m. innymi zaproponowano położenie priorytetu na kontynuację prac nad ustawą o towarzystwach naukowych, organizację konferencji i spotkań z kierownictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dla wypracowania i przedstawienia władzom państwowym i komisjom sejmowym postulatów w sprawie warunków działalności i systemu finansowania społecznego ruchu naukowego, podjęciem prac nad przygotowaniem opracowań związanych z sytuacją społecznego ruchu naukowego w Polsce i propozycji rozwiązań formalno-prawnych dotyczących systemu finansowania i wspomagania działań towarzystw naukowych. Proponowano by Rada w swoim programie działania odjęła działania mające na celu podwyższenie niskiej punktacji dla polskich czasopism umieszczonych na liście Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wydawanych przez towarzystwa naukowe.
Program działań Rady w kadencji 2007-2010 był przedmiotem posiedzenia Prezydium Rady odbytego w dniu 26 listopada 2007 r. Przyjęty przez Prezydium Rady projekt ramowego programu pracy Rady Towarzystw Naukowych na kadencję 2007-2010 i planu pracy na rok 2008, koncentruje się m. innymi na kontynuacji prac nad ustawą o towarzystwach naukowych w kierunku znalezienia grupy posłów, która przedstawiłaby ten projekt do Sejmu jako projekt poselski, organizacji corocznie 1-2 zebrań plenarnych poświęconych tematyce związanej z sytuacją społecznego ruchu naukowego w Polsce, organizację konferencji i spotkań z kierownictwem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dla wypracowania i przedstawienia władzom państwowym i komisjom sejmowym postulatów w sprawie warunków działalności i systemu finansowania społecznego ruchu naukowego. Dyskutowano również nad zmianami w regulaminie Rady, mającymi na celu zwiększenie aktywności Rady i jej Prezydium oraz nad sprawą wydawania przez Radę czasopisma w wersji elektronicznej, będącego kontynuacja serii wydawniczej „Heureka – Problemy Społecznego Ruchu Naukowego”. Ostateczny program prac Rady będzie przedmiotem obrad zebrania plenarnego jakie zaplanowano na styczeń 2008 r.
Sprawozdanie przygotował:
Tadeusz Majsterkiewicz
24 stycznia 2008 r.