Działająca przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk Rada Towarzystw Naukowych planuje zorganizowanie w dniach 14-15 września 2018 r. II Kongresu Towarzystw Naukowych „Rola towarzystw naukowych w rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej”.

Organizatorami Kongresu będą: Polska Akademia Nauk, a z jej ramienia Rada Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Polska Akademia Umiejętności oraz Towarzystwo Naukowe Płockie.

Celem II Kongresu Towarzystw Naukowych jest przedstawienie wkładu społecznego ruchu naukowego w rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w okresie od odzyskania niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 roku oraz ocena tego wkładu, a także dyskusja nad aktualnym miejscem społecznego ruchu naukowego w systemie nauki w Polsce. 

Zapraszamy członków towarzystw naukowych i sympatyków społecznego ruchu naukowego do udziału w Kongresie!

Zgłoszenia

Zgłoszenia należy składać do 30 czerwca 2018 r. na adres Rady Towarzystw Naukowych lub Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Termin zgłoszeń przedłuża się do 20 lipca 2018 r.

Formularz zgłoszeniowy [MS Word]

Cele i problematyka

I Kongres Towarzystw Naukowych odbył się w dniach 17-18 września 2013 roku w Warszawie, na którym w czasie obrad plenarnych i w czasie dyskusji oraz w Uchwale Kongresu postulowano zorganizowanie kolejnego Kongresu po upływie 5 lat. W okresie od I Kongresu zaszło wiele zmian istotnych dla społecznego ruchu naukowego, zarówno w sytuacji prawnej tego ruchu, jak i w finansowaniu jego form działalności. Zamiarem organizatorów II Kongresu Towarzystw Naukowych jest przedstawienie i podsumowanie oraz ocena wkładu towarzystw naukowych w rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej w okresie od odzyskania niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 r., a także dyskusja nad aktualnym miejscem społecznego ruchu naukowego w systemie nauki w Polsce. Organizatorzy chcą także dokonać podsumowania realizacji wniosków wynikających z Uchwały I Kongresu i wypracować postulaty pod adresem władz państwowych dotyczące usytuowania społecznego ruchu naukowego w systemie nauki w Polsce oraz zasad i systemu finansowania towarzystw i stowarzyszeń naukowych, ze środków budżetowych przeznaczanych na rozwój nauki i kultury. Kongres powinien zwrócić uwagę władz państwowych na sprawy nurtujące społeczny ruch naukowy, nagłośnić dorobek i rolę społecznego ruchu naukowego w rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, rozwój społeczno-ekonomiczny kraju i regionów oraz na rozwój techniki i gospodarki w okresie od odzyskania niepodległości Polski w dniu 11 listopada 1918 r.

W czasie obrad Kongresu planowane jest podjęcie następujących tematów:

  1. Rozwój i wkład towarzystw naukowych w kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej na przestrzeni wieków
  2. Ocena wkładu towarzystw naukowych w rozwój społeczeństwa obywatelskiego
  3. Rozwój i wkład towarzystw naukowych w kształtowanie kultury polskiej w okresie od odzyskania niepodległości Polski
  4. Wpływ towarzystw naukowych na rozwój nauki w Polsce w okresie od odzyskania niepodległości Polski
  5. Wpływ towarzystw naukowych na rozwój społeczno-ekonomiczny i rozwój regionów w okresie od odzyskania niepodległości Polski
  6. Wpływ towarzystw naukowych na rozwój techniki i gospodarki w Polsce i w regionach od odzyskania niepodległości Polski
  7. Ocena wkładu towarzystw naukowych w upowszechnianie nauki w Polsce i rozwój nowoczesnych form upowszechniania nauki (Festiwale Nauki, pikniki naukowe)
  8. Aktualny system dofinansowania społecznego ruchu naukowego w Polsce ze środków przeznaczanych na naukę
  9. Sytuacja prawna społecznego ruchu naukowego w aktualnym systemie nauki w Polsce

Miejsce obrad

Miejscem II Kongresu będzie Poznań, a bezpośrednim organizatorem obrad jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk (PTPN).

Jednocześnie informujemy, że bliższe szczegóły miejsca obrad zostaną podane w późniejszym terminie.

Program ramowy

Organizatorzy proponują następujący ramowy program Kongresu:

14 września 2018 r.

  • godz. 11.00 – Uroczyste otwarcie Kongresu
  • godz. 11.30-12.30 – Sesja plenarna I
  • godz. 12.30-13.00 – Przerwa kawowa
  • godz. 13.00-14.30 – Sesja plenarna II
  • godz. 14.30-15.30 – Obiad
  • godz. 15.30-17.00 – Sesja plenarna III
  • godz. 17.00-17.30 – Przerwa kawowa
  • godz. 17.30-19.00 – Sesje problemowe
  • godz. 20.00 – Uroczysta kolacja

15 września 2018 r.

  • godz. 9.00-11.00 – Sesje problemowe
  • godz. 11.00-11.30 – Przerwa kawowa
  • godz. 11.30-13.30 – Sesja plenarna IV
  • godz. 13.30 – Zakończenie obrad Kongresu
  • godz. 14.00-14.30 – Obiad

Wpisowe i noclegi

Wpisowe z tytułu udziału w Kongresie w wysokości 150 zł od osoby (zgłoszenie i dokonanie wpłaty do 30 czerwca 2018 r. na konto Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk). W ramach wniesionej opłaty, organizator zapewni uczestnikom wyżywienie (catering) w czasie obrad oraz udział w uroczystej kolacji, materiały konferencyjne i publikację pokongresową.

Koszty noclegu w hotelach i Domach Studenckim UAM, których lista zostanie przedstawiona w II kwartale 2018 roku ponoszą uczestnicy Kongresu we własnym zakresie.