Wydarzenia

19 września 2020 r. w trakcie Walnego Zebrania Delegatów Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych wybrano nowy Zarząd Towarzystwa. W jego skład weszli prof. dr hab. Jan Twardoń, który będzie pełnił funkcję Prezesa, oraz prof. dr hab. Jarosławo Kaba – Wiceprezes.

Serdecznie gratulujemy nowo wybranemu Zarządowi oraz dziękujemy ustępującym władzom PTNW za trud włożony w prace na rzecz rozwoju Towarzystwa!

W związku z panującą epidemią wirusa COVID-19, w imieniu Organizatorów informujemy, że ogłoszony w styczniu 2020 r. program wydarzeń z okazji 200-lecia Towarzystwa Naukowego Płockiego stracił aktualność. Dwudniowe, główne obchody rocznicowe, w ramach których przewidziano m.in. konferencję Społeczny ruch naukowy…, nie odbędą się w czerwcu 2020 r. Zarząd TNP został zmuszony do zmiany daty uroczystości. Konferencja oraz inne zaplanowane wydarzenia odbędą się wczesną jesienią, a ich dokładny termin zostanie jeszcze podany.

Przesłane przez Państwa zgłoszenia udziału w konferencji zachowują ważność. Osoby zainteresowane udziałem w konferencji i wydarzeniach towarzyszących zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Towarzystwa Naukowego Płockiego: www.tnp.org.pl/200.lat.2.html.

Prezydium Zarządu Głównego PTP wystosowało do Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów stanowisko w sprawie egzaminów zewnętrznych po szkole podstawowej i egzaminu maturalnego. PTP uważa, podobnie jak KNP PAN, że należy odwołać egzaminy zewnętrzne na poziomie szkół podstawowych i zastąpić je konkursem świadectw. W odniesieniu do tegorocznego egzaminu maturalnego PTP proponuje podjęcie pilnych decyzji o zmianie kalendarza egzaminów. W centrum uwagi należy postawić dobro młodzieży, ich rodzin i nauczycieli. PTP wskazuje, że w sytuacji braku zadowalających efektów w walce w ograniczaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce egzamin ten też trzeba będzie odwołać i przemyśleć wówczas, czy i na ile można zastąpić go konkursem świadectw. PTP ukazuje dylematy, przed którymi stajemy, a o uwzględnienie których w przyszłych decyzjach został poproszony Prezes Rady Ministrów.

Tekst stanowiska [PDF]

prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak
Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

Szanowny Panie Prezydencie,
Szanowna Pani Marszałek Sejmu,
Szanowny Panie Marszałku Senatu,
Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze Edukacji,

zwracamy się z tym apelem przede wszystkim dlatego, gdyż czas próby, także dla polskiej szkoły, po raz kolejny obnażył jej niedostatki. Epidemia, jak wojna czy inne kataklizmy przychodzi zazwyczaj niespodzianie i każe nam, w czas emocji i paniki, podejmować racjonalne decyzje. Tak stało się i teraz. Gdy niebezpieczny wirus zaczął dość obcesowo wchodzić do naszych domów, władze państwowe stanęły w obliczu konieczności zapewnienia swoim obywatelom poczucia przynajmniej elementarnego bezpieczeństwa. Ale okazało się, że tymi obywatelami są też uczniowie, a to znaczna część społeczeństwa. Komu więc można było powiedzieć: zajmijcie się nimi, płacimy wam? Nauczycielom! To tak oczywiste. Tylko, że ta grupa zawodowa była dotychczas umęczona ostatnio wprowadzoną reformą, a w czasie godnościowego strajku rok temu – była w dużej mierze wyśmiewana i poniżana. Ale wiele i wielu z nich podniosło się i godnie wypełnia swoje obowiązki. Teraz zaś, gdy stoimy w obliczu walki o edukację, próbuje dość amatorskimi metodami, jednak w najlepszej wierze, wypełnić wezwanie władzy.

Z przyjemnością informujemy, że prof. dr hab. Joanna Madalińska-Michalak, członkini Prezydium Rady Towarzystw Naukowych PAN, Przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, została po raz drugi wybrana na Wiceprzewodniczącą World Education Research Association, WERA (kadencja: 1 lipca 2020 - 30 czerwca 2022).

World Education Research Association to jedno z najbardziej prestiżowych stowarzyszeń naukowych mających na celu rozwój badań naukowych nad edukacją i rozwój praktyki edukacyjnej na świecie. World Education Research Association koncentruje swoje działania na międzynarodowej współpracy naukowej, na wspieraniu realizacji projektów międzynarodowych oraz na wspieraniu rozwoju doświadczonych i młodych naukowców. Polskie Towarzystwo Pedagogiczne jest członkiem WERA od grudnia 2014.

Serdecznie gratulujemy!

W 2020 r. Towarzystwo Naukowe Płockie obchodzi 200. rocznicę utworzenia. Z tej okazji Zarząd TNP zaplanował szereg wydarzeń w ciągu całego roku.

Ludzie TNP okładka mała

W czwartek, 5 marca o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie promujące książkę pt. "Ludzie TNP. Słownik biograficzny (1820-2020)". Będzie to okazja, by przypomnieć osoby związane niegdyś z Towarzystwem, które miały udział w tworzeniu jego historii na przestrzeni 200 lat działalności tej organizacji.

W planach jubileuszowych zarządu TNP ważne miejsce zajmuje konferencja pt. "Społeczny ruch naukowy w procesie zmiany". Zachęcamy do czynnego udziału w niej i zgłaszania propozycji referatów. Szczegółowe informacje nt. konferencji (komunikat, program ramowy, formularz zgłoszenia) dostępne są na stronie internetowej Towarzystwa w zakładce poświęconej konferencji: www.tnp.org.pl/200.lat.html.

Ogranizatorzy zapraszają też na spotkania organizowane regularnie przez sekcje TNP. W najbliższym czasie Sekcja Nauk Humanistycznych zaprasza do Teatru Dramatycznego w Płocku na spektakl "Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego oraz odczyt dr. hab. Radosława Siomy.

W imieniu Zarządu TNP przypominamy także o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz Towarzystwa Naukowego Płockiego.

11 grudnia 2019 roku w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbyło się seminarium naukowe poświęcone wybitnemu naukowcowi i politykowi prof. Gabrielowi Narutowiczowi. Uczestników powitali: prof. Jerzy Barglik, Prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce i prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Warszawskiej.

Otwarcie posiedzenia Akademii Inżynierskiej

Od lewej: Piotr Wolański, Ewa Mankiewicz Cudny, Andrzej Pachuta, Jerzy Barglik, Stanisław Wincenciak, Leszek Dobrzański