Szanowni Państwo,

w roku 2020 minie 100-lat od powrotu Rzeczypospolitej nad Bałtyk. Jest to dla nas szczególny moment w sekwencji wydarzeń upamiętniających 100-lecie Odzyskania Niepodległości.

Wydarzenia sprzed 100-lat kojarzą się z ratyfikacją Traktatu Wersalskiego – w styczniu 1920 roku – oraz zaślubinami Polski z morzem – 10 lutego 1920 roku.

Chcąc włączyć się w obchody rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk Gdańskie Towarzystwo Naukowe planuje zorganizowanie konferencji naukowej dedykowanej wydarzeniom sprzed stu lat. Konferencja mogłaby odbyć się jesienią przyszłego roku w Gdańsku lub miejscach związanych z historią powrotu na Pomorze.

Jej sukces będzie zależał od zainteresowania nią szerokiego grona odbiorców, ale nade wszystko prelegentów, którzy w sposób przystępny i ciekawy przestawią zmagania Polski o powrót nad Bałtyk.

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w konferencji oraz zachęcenia osób zainteresowanych do złożenia deklaracji wygłoszenia na konferencji wykładu.

Gdańskie Towarzystwo Naukowe podejmie się koordynacji wszystkich spraw organizacyjnych. Podejmiemy też starania, aby pozyskać na zorganizowanie konferencji niezbędne środki finansowe. Zostaną wydane materiały konferencyjne, a prace nawiązujące do wygłoszonych wykładów będą mogły być opublikowane w „Roczniku Gdańskim” – czasopiśmie GTN o ponad 90-letnich tradycjach, dedykowanemu problematyce nauki i kultury Pomorza.

Będziemy zobowiązani za przyjęcie zaproszenia do współpracy w organizacji konferencji oraz wskazanie potencjalnych wykładowców.

W sprawach organizacyjnych proszę o kontakt z biurem GTN.

prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski
Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego